Americký stafordšírský teriér

Temperament

 

Americký staffordšírský teriér je dobře stavěný, svalnatý pes s ochranářskými pudy, který udrží na pozoru nejednoho cizího člověka. K vlastní rodině je oddaný, jemný a milující. Jsou to odvážní a houževnatí psi, které není radno provokovat. Výcvik staforda může být kvůli jejich ostrým loktům a citlivější povaze výzva. Jejich přirozený vztah k lidem je však mírný a plný lásky.

 

 

Historie AST

Americký staffordšírský teriér není nové plemeno, ačkoli ho v jedno zemi původu, USA, oficiálně uznali až v roce 1936, vývoj plemene začal již v raném začátku 19. století křížením tehdejších buldoků a teriérů. Jeden z prvních slavných stafíků byl Pete the Pup, psí hvězda americké komedie Our Gang z roku 1930.

 


Ačkoli přvní předci tohoto plemen pochází z Anglie, vývoj amerického stafordširského teriéra je opravdu dílem američanů. Tento typ psa pomáhal zemědělcům a osadníkům, byl užitečný pro lov divokých prasat, medvědů a další velké zvěře a též byl využit jako strážní pes.

 

Pár těchto jedinců bylo také vyvinuto pro psí zápasy. Mimořádná vitalita tohoto plemene je přímým důsledkem chovu pro úspěšné bojové psy. Tato činnost je od roku 2007 v USA nezákonná, přesto ale psí zápasy ilegálně pokračují dodnes ve venkovských i městských oblastech.

 

Přestože předky amerických staffordšírských teriérů byli bojoví psi, selektivním šlechtěním od 30.let 20. století se jeho profil bojového psa podstatně změnil. Dnes vídáme stafordy jako společníky a účastníky výstav. I když je vedle zemědělců při práci dnes již asi nepotkáte, stále je to pes, který v sobě má vlohy, pro které byl šlechtěn.

Barva AST

Přípustné je jakékoli zbarvení – jednobarevný, vícebarevný, nebo se skvrnami. Zatímco více než 80 % bílé, černá s pálením a játrová však nemají být podporovány. Srst je krátká, na dotek tuhá a lesklá.

 

Jestliže hledáte psa, který:

- Je středně velký, silný a pěkně osvalený
- Vypadá impozantně, takže je výborným odstrašujícím prostředkem, přičež ale k lidem zlstává neagresivní
- Je elegantní
- Nevyžaduje větší péči o srst a má mnoho barevných variant

 

Pak je pro vás Americký stafordširský teriér tím pravým

 

Pokud vám vadí:

- Agrese vůči ostatním jedincům
- Pár zničených věcí, když bude bude nudit
- Časté skákání v období růstu

- Nálepka "bojového psa"

 

Pak si SBT raději nepořizujte

 

Galerie

Americký stafordšírský teriér Americký stafordšírský teriér

 

Chovatelské stanice Amerických stafordšírských teriérů v ČR

 

Chovatelské stanice psů v ČR

 

 

tvorba-webovych-stranek-pro-chovatelske-stanice

Přidat chovnou stanici

Váš e-mail 
Název CHS 
www 
Plemeno 
Opište tento kód dwmxax SPAM prevence
    

reklama

tvorba wwwstranek pro chovatele
Moonbarks tvorba www pro chovatele psů
Ragdoll kočka
Ragdoll chovná stanice Chovná stanice koček Ragdoll
bubbledog-tibetska-doga
Tibetská doga Shangri La Bohemia.

 

 

blondpes.cz

První moderní online magazín o psech. Psí novinky z celého světa, právní poradna, fotoreportáže z výstav psů, štěňátka a psi na prodej, prezentace chovatelských stanic, atlas psů.
Informace o nových plemench psů, exotická a málopočetná plemena, žebříček popularity jednotlivých plemen a další exkluzivní informace na jednom místě.

To je portál pro pejskaře blondpes.cz

Tvorba vizitek pro chovatele psů a koček