![]() Schválení žádostí pro uznání nových plemen zvažuje a provádí Organizace FCI a Vědecká komise. Tento proces je dvoufázový - nejprve může být nové plemeno uznáno prozatimně, a pak na další žádost avšak nejméně po 10-ti letech prozatimního uznání definitivně schváleno.
Žádost o schválení nového plemene si nemůže podat každý, ale pouze členové FCI - za Českou republiku tedy ČMKÚ. Tato žádost je nadále zkoumána Generální komisí FCI a Vědeckou komisí. Jakmile ke schválení dojde, plemeno je schváleno tzv. prozatimně a minimálně po 10-ti letech může národní organizace FCI požádat o definitivní uznání. Plemena psů prozatimně uznaná nemohou být oceněna titulem CACIB.
Než je plemeno prozatimně uznáno, zkoumá se velký počet jedinců v zemi původu, žádající organizace musí FCI poskytnout detailní informace o vývoji, zdraví a temperamentu a také důkaz o tom, že v populaci existuje alespoň 8 pokrevních linií, každá tvořena minimálně 2 psy a 6 fenami. Registrováno musí být minimálně 1000 žijících jedinců a splněny musí být také některé další požadavky.
Výše popsaným způsobem je nyní prověřováno i několik českých plemen psů, které určitě znáte a některá další plemena, konkrétně:
Pražský krysařík, Chodský pes, Moskevský strážní pes a Kontonentální buldog.
Vedle toho FCI obdržela mnoho odlišných informací ohledně dalších plemen, avšak žádnou oficiální žádost o uznání. Jsou jimi:
Africanis, Aljašský Klee Klai, Boerboel, Zuzu pes, Americký buldog, Balijský horský pes, Kanadský eskimo pes, Bulharský ovčák, Estonský ohař, Lansashirský patař, Biewer jorkšír, Tsvednaya bolonka...
|
Poslední aktualizace ( 25. Února. 2014 ) |