pr-2015

Vybrat pro psa vhodný obojek není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Musíte zvolit nejen správnou velikost, ale také materiál nebo způsob stahování obojku. A pokud uděláte chybu, sobě ani pejskovi tím rozhodně neulehčíte. Spíše naopak.

 

 

 

Velikost obojku: vezměte do ruky metr

 

Při koupi obojku musíte znát jeho velikost, která závisí na obvodu krku vašeho psa. Tu zjistíte jednoduše – vezměte do ruky metr a krk psa v místě, kde nosí obojek, přeměřte. Metr držte hodně napevno, ale zase ne tak, abyste psa škrtili. Výslednou délku v cm si někam poznačte.

 

Jakmile budete v e-shopu nebo kamenné prodejně vybírat obojek, všimnete si, že velikost bývá dána rozmezím od – do. Pokud máte dospělého psa, snažte se koupit takový obojek, který odpovídá obvodu krku vašeho psa prostředkem tohoto rozmezí. Jeden příklad za všechny: pro psa s obvodem krku 25 cm bude nejlepší obojek s rozmezím 20 – 30 cm. Hodnota 25 cm je přesně ve středu – obojek zapnete na prostřední dítku. Naprosto ideální, protože pokud váš pes přibere nebo shodí, nemusíte kupovat nový obojek.

 

Odlišná je situace u štěňat. Těm můžete koupit trošku menší obojek – ve výše zmíněném případě (obvod krku psa 25 cm) třeba v rozmezí 24 – 34 cm. Je to proto, že štěňátko vám velmi rychle vyroste a jeho krk zesílí.

Materiál: kůží nic nezkazíte

 

Co se materiálu obojku týče, pro většinu psů jsou ideální ty z kůže. Kožené obojky jsou pevné, kvalitní a dlouho vydrží. Při jejich koupi si dávejte pozor jenom na podšití – ideálně by mělo být z nějaké jemnější kůže. Naopak plsť úplně vhodná není, protože se v ní drží bakterie.

 

Levnější variantou kožených obojků jsou obojky nylonové. Ty vás budou lákat nejen na cenu, ale také na vzhled – škála barevných provedení je skoro nekonečná.  Nylonové obojky určitě nejsou špatné, ale zřejmě vám nevydrží tak dlouho, jako kožené. A určitě vybírejte alespoň ty s kovovou přezkou – plastová při silnějším zatáhání psa snadno praskne.

 

Kovové obojky můžeme doporučit jen chovatelům agresivnějších a silnějších plemen. Psa totiž při tahání dřou, někdy i vytrhávají srst. Extrémní variantou jsou pak obojky s ostny, které už však patří jen do rukou zkušených chovatelů.

Způsob stahování: vsaďte na klasiku

 

Psí obojky se liší také podle způsobu stahování. Nejrozšířenější jsou obojky klasické, kdy obojek nastavíte na požadovanou délku (zapnutím do příslušné dírky, stáhnutím přezky) a tato délka zůstává neměnná. Pokud svého psa teprve učíte chození na vodítku, mohou se vám hodit obojky polostahovací. Ty na psovi leží volně a utáhnou se teprve ve chvíli, kdy pes zatahá. Nikdy se ale nestáhnou více, než nastavíte.

 

V tom je největší rozdíl v porovnání s obojky stahovacími. Stahovací obojky totiž nemají žádnou zadanou délku – a stahují se tím více, čím více pes tahá. V krajním případě tak pejska mohou i uškrtit. Proto by tyto obojky měly opět patřit jen do rukou zkušenějších chovatelů.

 

V tom je největší rozdíl v porovnání s obojky stahovacími. Stahovací obojky totiž nemají žádnou zadanou délku – a stahují se tím více, čím více pes tahá. V krajním případě tak pejska mohou i uškrtit. Proto by tyto obojky měly opět patřit jen do rukou zkušenějších chovatelů.

 

Článek připravil portál obojky.cz.
Prodejce psích obojků a prémiových krmiv

 

 

 


 

 

tvorba-webovych-stranek-pro-chovatelske-stanice

2345advert

Přidat chovnou stanici

Váš e-mail 
Název CHS 
www 
Plemeno 
Opište tento kód bjrhwh SPAM prevence
    

reklama

tvorba wwwstranek pro chovatele
Moonbarks tvorba www pro chovatele psů
Ragdoll kočka
Ragdoll chovná stanice Chovná stanice koček Ragdoll
bubbledog-tibetska-doga
Tibetská doga Shangri La Bohemia.

 

 

blondpes.cz

První moderní online magazín o psech. Psí novinky z celého světa, právní poradna, fotoreportáže z výstav psů, štěňátka a psi na prodej, prezentace chovatelských stanic, atlas psů.
Informace o nových plemench psů, exotická a málopočetná plemena, žebříček popularity jednotlivých plemen a další exkluzivní informace na jednom místě.

To je portál pro pejskaře blondpes.cz

Tvorba vizitek pro chovatele psů a koček